Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ABORİ’NİN HABERİ SES GETİRDİ; SKANDAL PAZARA DTSO’DAN TEPKİ GELDİ: HALKIMIZ BU PAZARLARDAN UZAK DURSUN

VEYSİ POLAT Diyarbakır’da 15 bin üyesiyle en örgütlü STK’lardan biri olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Bismil İlçesi’nde Valilik genelgesine rağmen açılan “Yöresel ve Hediyelik Eşya Pazarı”nın esnafın talebine rağmen kaldırılmamasına tepki gösterdi. Söz konusu pazarın denetimden uzak ve halk sağlığını tehdit eden ürünlerin satıldığını belirten Kaya, “Bu tür organizasyonların engellenmesi […]

ABORİ’NİN HABERİ SES GETİRDİ; SKANDAL PAZARA DTSO’DAN TEPKİ GELDİ: HALKIMIZ BU PAZARLARDAN UZAK DURSUN
  • 2 Şubat 2021 16:55

VEYSİ POLAT

Diyarbakır’da 15 bin üyesiyle en örgütlü STK’lardan biri olan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Bismil İlçesi’nde Valilik genelgesine rağmen açılan “Yöresel ve Hediyelik Eşya Pazarı”nın esnafın talebine rağmen kaldırılmamasına tepki gösterdi. Söz konusu pazarın denetimden uzak ve halk sağlığını tehdit eden ürünlerin satıldığını belirten Kaya, “Bu tür organizasyonların engellenmesi konusunda tüm ilgili kurum ve kuruluşlarını göreve, tüm halkımızı da bu gibi yerlerden uzak durmaya, alış veriş yapmamaya davet ediyoruz” dedi.

Bismil Kaymakamı ve aynı zamanda kayyumu Hamza Türkmen’in talimatıyla 25 Ocak’ta “Bismil Yöresel ve Hediyelik Eşya Pazarı” açılmasına tepkiler sürüyor. Söz konusu pazarda yer esnaf yer almazken, Kayseri, Afyon, Malatya, İzmit, Siirt gibi daha çok Diyarbakır dışından 30’a yakın firmanın açtığı standa ürünler satılıyor. Bismil’de büyük tepkilere neden olan Pazar, Diyarbakır’daki en örgütlü STK’lar olarak bilinen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ensaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (DESOB) harekete geçirdi. Her iki kurumdan birer temsilci, pazara yer tahsisi yapan Bismil Kaymakamı Hamza Türkmen’in makamında ziyaret ederek, esnafın bu konudaki rahatsızlığını dile getirdi. Ancak buna rağmen Pazar kaldırılmadı.

Abori’ye ilk açıklama yapan DESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Alican Ebedinoğlu, organizasyonları yapanları bir “şebeke” olarak nitelendirmiş ve dönemin Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun 06.12.2017’de yayınladığı genelgenin de dikkate alınmadığını söylemişti.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya.

DTSO BAŞKANI KAYA: HALKIMIZ ALIŞVERİŞ YAPMASIN

Konuyla ilgili bugün açıklama yapan DTSO Mehmet Kaya da Pazar yerinin kapatılması için yetkilileri göreve çağırdı. Kaya’nın yazılı açıklaması şöyle:

Bölgenin en önemli kentlerinden biri olarak kurulduğu ilk günden itibaren bölgenin en önemli ticaret merkezi olan Diyarbakır kendi üretim, tanıtım ve pazarlama ağını planlayıp uygulayabilecek kapasite ve bilince sahip bir kenttir.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası kentimizin bu köklü geçmişini yarınlara taşımak için son yirmi yılda düzenlediği bölgesel fuarlarla kentin ve bölgenin tanıtımına ve gelişimine destek sunmaya devam etmektedir. Sektörel birçok fuarların yanı sıra GASTRONOMİ alanında yapılan ve yapılacak olan fuarlarımız ile hem kentimizin turizm sektörüne destek verilmekte, hem de daha sağlıklı koşullarda halkın yöresel ürünlere erişimleri sağlanmaktadır.

Kamu ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile yapmakta olduğumuz fuarlarımız her türlü denetime tabi olup, başta halk sağlığı olmak üzere yerel ve bölgesel kalkınmayı esas almaktadır.

Odamızın yapmakta olduğu bütün bu planlı ve kontrollü çalışmaların aksine kent merkezi veya ilçelerimizde kamu denetiminden uzak, fuar adı altında kimi zaman çadırlarda, kimi zaman kamyon kasalarında veya sokak başlarında yöresel ürünler adıyla satışların yapıldığına tanık olmaktayız.

Genellikle bir hayır kurumunun adını kullanarak yapılan bu türden organizasyonların kentimiz ekonomisine bir katkısı olmayacağı gibi yerel esnaflarımızın ticaretini de olumsuz etkilemektedir. Özellikle Pandemi döneminde yapılan ve yapılmak istenen bu tür etkinliklerin halkımızı çok ciddi tehlikelerle karşı karşıya getireceği kaygısını taşımaktayız.

Gerek kent merkezinde, gerekse de ilçelerimizde yapılan ve yapılmak istenen kontrolsüz fuar, sergi, panayır ve diğer organizasyonların kente yarardan çok zarar getireceğini belirtmek isteriz. Bu gibi organizasyonlarla halka arz edilen yöresel ürünlerin menşesi belli olmadığı gibi, tarihi geçmiş gıda ve diğer ürünlerin satışının yapıldığı, hatta geçmişte zehirlenme vakalarının yaşandığı bilinmektedir.

Yukarıda gerekçelerini açıkça belirtmiş olduğumuz nedenlerle, denetimden uzak ve halk sağlığını tehdit eden bu tür organizasyonların engellenmesi konusunda tüm ilgili kurum ve kuruluşlarını göreve, tüm halkımızı da bu gibi yerlerden uzak durmaya, alış veriş yapmamaya davet ediyoruz.”