Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Suudi Arabistan 170 km uzunluğunda çizgi şehir inşa ediyor 

Suudi Arabistan, içerisinde  9 milyon kişinin yaşayabileceği yaklaşık 170 kilometre uzunluğunda The Line isminde dikey bir şehir inşa edilecek. 200 metre genişliğinde ve yer yer 500 metre yüksekliğinde inşa edilecek olan The Line şehri, sahil boyunca uzanan ve çöllere erişen iki tarafı aynalı bir yapıda “fütüristik bir mimariyle” inşa edilecek. Şehrin 2030 yılına kadar tamamlanan […]

Suudi Arabistan 170 km uzunluğunda çizgi şehir inşa ediyor 
  • 7 Ağustos 2022 15:03

Suudi Arabistan, içerisinde  9 milyon kişinin yaşayabileceği yaklaşık 170 kilometre uzunluğunda The Line isminde dikey bir şehir inşa edilecek.

200 metre genişliğinde ve yer yer 500 metre yüksekliğinde inşa edilecek olan The Line şehri, sahil boyunca uzanan ve çöllere erişen iki tarafı aynalı bir yapıda “fütüristik bir mimariyle” inşa edilecek. Şehrin 2030 yılına kadar tamamlanan bölümünde 1.5 milyon kişinin yaşaması planlanıyor. Proje son halini aldığında 9 milyon kişilik nüfusu barındırması öngörülüyor.

The Line projesinde herhangi bir yol veya otomobil yer almayacak. Ancak bir uçtan diğer uca 20 dakikada ulaşmanızı sağlayacak yüksek hızlı bir treni bünyesinde barındıracak. Bununla birlikte şehir sakinlerinin 5 dakikalık yürüyüşle sosyal alanlara ulaşabilmesi planlanıyor.

The Line, Neom mega şehir projesinin bir parçası konumunda. Muhammed bin Selman’ın en büyük hayali olan Neom, Suudi Arabistan’ın Kuzey Batısı’nda sıfırdan inşa edilecek olan neredeyse Belçika büyüklüğünde bir şehir.

İsmini Yunanca yeni anlamına gelen “Neo” ve Arapça “gelecek” anlamına gelen “Müstakbel” kelimelerinin birleşiminden alıyor.

 

Şehrin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak ve geleneksel şehirlerde olduğu gibi ulaşım ve altyapıdan ziyade insanların sağlık ve esenliği ön planda tutulacak.

Neom’un bir diğer dikkat geçen projesiyse “Oxagon” adı verilen deniz üstünde yüzen bir sanayi şehri. 40 kilometre kare büyüklüğünde planlanan bölgenin dünyanın en büyük sanayi bölgesi olması bekleniyor. Türkçe anlamı “sekizgen” olan Oxagon’un Kızıldeniz’in kıyısına inşa edilmesi planlanıyor.