Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İran’dan İsrail’e misilleme saldırısı, dünya tetikte!

İsrail’in 1 Nisan’da Şam’da üst düzey İran komutanlarını hedef alan suikastından sonra Tahran yönetimi misilleme saldırısını resmen başlattı. İran’dan havalanan yüzlerce İHA, İsrail’e doğru havalanırken,  eş zamanlı olarak Yemen’den de İsrail’e İHA saldırısı başladı. Erbil, Irak, Yemen ve Lübnan, hava sahalarını uçuşa kapattı. İSRAİL ORDUSU’NDAN İLK AÇIKLAMA İsrail Ordusu, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava aracı […]

İran’dan İsrail’e misilleme saldırısı, dünya tetikte!
  • 14 Nisan 2024 00:02

İsrail’in 1 Nisan’da Şam’da üst düzey İran komutanlarını hedef alan suikastından sonra Tahran yönetimi misilleme saldırısını resmen başlattı.

İran’dan havalanan yüzlerce İHA, İsrail’e doğru havalanırken,  eş zamanlı olarak Yemen’den de İsrail’e İHA saldırısı başladı. Erbil, Irak, Yemen ve Lübnan, hava sahalarını uçuşa kapattı.

İSRAİL ORDUSU’NDAN İLK AÇIKLAMA

İsrail Ordusu, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava aracı ile saldırı başlattığını ve İsrail’in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğunu açıkladı. İsrail Ordusu, İran’a ait insansız hava araçlarının İsrail’e ulaşmasının saatler alacağını ve tehlike oluşması muhtemel bölgelerde sirenler çalacağını bildirdi. Reuters’tan aktarılan bilgiye göre de İran’dan İsrail’e fırlatılan İHA’lar Irak hava sahasında görüldü.

SEYİR FÜZELERİ DE ATEŞLENECEK

Drone saldırısının ardından seyir füzeleriyle ikinci bir dalga saldırısının gerçekleşeceği belirtiliyor. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, yaptığı basın açıklamasında, İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin İsrail’e ulaşması saatler sürebilecek İHA’ları takip ettiğini, ülke genelinde GPS sisteminde bozulmalar yaşanabileceğini aktardı. Hagari, İsrail’deki saldırı alarmlarının İHA’ların ancak hedeflere yöneldiğinde çalacağını belirterek, İHA’ları bir an önce önlemeye çalışacaklarını belirtti.

İsrail’den Kanal 12’nin haberine göre, İsrail hava sahası bu gece 01.00’e kadar kapatıldı. Ayrıca İHA’ların İsrail’e yerel saatle gece 2’de ulaşması bekleniyor.

İSRAİL, ŞAM’DAKİ ELÇİLİĞİ VURMUŞTU

İsrail, İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail’in Şam’daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak” ifadelerini kullanmıştı.