Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Eşi Liceli olan Lambeth Belediye Başkanı: Diyarbakır, hayallerin başkenti…

Haber Abori  31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde HDP’den Sur Belediye Eşbaşkanlığı’na seçilen Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, İngiltere’nin Londra kentinde Lambeth Belediye Başkanlığı’na seçilen İbrahim Doğuş’a atıfta bulunak, “Onlarla kardeş belediye olmaktan mutlu olacağız” demişti. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nden Fuat Bulut, Londra’da yaşayan Belediye Başkanı İbrahim Doğuş’a ulaşarak, bu konudaki düşüncelerini, yaşamını, belediye […]

Eşi Liceli olan Lambeth Belediye Başkanı: Diyarbakır, hayallerin başkenti…
  • 9 Mayıs 2019 01:29

Haber Abori

 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçimleri’nde HDP’den Sur Belediye Eşbaşkanlığı’na seçilen Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, İngiltere’nin Londra kentinde Lambeth Belediye Başkanlığı’na seçilen İbrahim Doğuş’a atıfta bulunak, “Onlarla kardeş belediye olmaktan mutlu olacağız” demişti. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nden Fuat Bulut, Londra’da yaşayan Belediye Başkanı İbrahim Doğuş’a ulaşarak, bu konudaki düşüncelerini, yaşamını, belediye başkanlığına giden süreci ve Diyarbakır’ı sordu. Güneydoğu Ekspres Gazetesi’nde yer alan röportaj şöyle:

*Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? İbrahim Doğuş kimdir? İngiltere’ye ne zaman gittiniz, gidiş amacınız neydi ve neler yaşadınız?

1980 yılında Maraş’ın Elbistan İlçesi’nde doğdum. 14 yaşımda İngiltere’ye aile birleşimi vesilesi ile yerleştim. İngiltere’ye yerleştiğimden bu yana sosyal ve siyasal alanlarda çok çeşitli çalışmalarda görev aldım. 17 yaşımdan beri İngiltere İşçi Partisi içerisinde ve İngiltere’ye yerleşen Türkiyeli Kürt ve Türk toplumları arasından birçok düzeyde faaliyetler yürüttüm.

Türkiye Araştırmaları Merkezi (CEFTUS), Kürt İlerleme Merkezi (Kurdish Progress), SME4Labour, Britanya Kebap Ödülleri gibi ülkede çok ses getiren önemli kurumların ve çalışmaları geliştirilmesinden aktif görev aldım.

İşçi Partisi Westminster Bölgesi Milletvekili adayı oldum. Geçtiğimiz yıl Lambeth Belediye Başkan Yardımcılığı’na seçildim. Geçen hafta ise belediye başkanlığına seçildim.

Maraş’ın Elbistan İlçesi’nde dünyaya gelen İbrahim Doğuş, 17 yaşından beri İngiltere’de İşçi Partisi’nde görev yapıyor. Doğuş, geçen hafta Lambeth Belediye Başkanlığı’na seçilmişti.

 

“OY BİRLİĞİ İLE BAŞKAN SEÇİLDİM”

*Hayalleriniz arasında İngiltere’de belediye başkanlığı var mıydı? Başkanlığa giden süreci kısaca anlatabilir misiniz?

Yukarıda kısaca belirttiğim gibi 17 yaşımdan beri İşçi Partisi içerisinde aktif olarak çalışmalarımı yürütüyorum. Gecen yıl Belediye Başkan Yardımcılığı’na seçilmiştim, bu hafta ise Belediye Başkanlığı’na oy birliği ile seçildim.

“DİYARBAKIR, İNANILMAZ GÜZEL BİR ŞEHİR”

*Diyarbakır’a en son ne zaman geldiniz? Tarihi kentimize dair izlenimlerinizi anlatabilir misiniz?

Diyarbakır’a en son 2013 yılında geldim. Eşim Diyarbakır Liceli olduğu için ben de yarı Diyarbakırlıyım. Diyarbakır tarihi dokusu ve inanılmaz güzel toplumsal yapısıyla hayallerin başkenti olmaya aday bir şehir.

“BELEDİYELERLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

*Sur Belediye eşbaşkanları, sizin belediye ile “kardeşlik protokolü imzalamaktan şeref duyarız” dedi. Siz neler söylemek istersiniz?

Sur Belediyesini 2013 yılında ziyaret etmiştik. Lambeth Belediyesi olarak Sur dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrindeki belediyeler ile ilişkilerimizin olmasına özen göstereceğiz. Kardeş belediye olma imkanı olup olmadığını inceleyeceğiz. Böyle bir durumun mümkün olması halinde elimizden geleni yapacağız.

*Diyarbakır’a gelme planınız var mı?

Evet. En kısa zamanda Diyarbakır’a bir ziyaret yapma planımız olacak.