DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakırlı sanayicilerden elektrik zamlarına isyan; 10’dan fazla fabrikanın enerjisi kesildi

Son Güncelleme :

22 Temmuz 2019 - 18:14

Diyarbakırlı sanayicilerden elektrik zamlarına isyan; 10’dan fazla fabrikanın enerjisi kesildi

VEYSİ POLAT/ABORİ

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Abdurrahman Aslan, son bir yılda elektriğe yapılan yüzde 86’lık zammın sanayicileri zor duruma soktuğunu, acil tedbir alınmaması durumunda fabrikaların kapanma riskinin bulunduğunu açıkladı.

DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan, Diyarbakır OSB’de düzenlediği basın toplantısında sanayicilerin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin istihdam ve işsizlik olduğunu belirten DOSİAD Başkanı Aslan, “Bugün resmi rakamlara göre 4.5 milyon işsiz mevcuttur. Kentimizde ve bölgemizde bu sayı daha da yüksektir. İstihdamı yaratmanın ve işsizliği minimize etmenin en önemli yolu üretimi arttırmak, yatırımcıyı teşvik etmek olmalıdır. Türkiye ölçeğinde bugün, Organize Sanayi Bölgeleri bu işin merkezinde olan ve bütün emek-sermaye birleşimiyle ülke sanayisine katkı sunan tek alanlardır. Hükümet de, ekonomik kalkınma hamlesi içerisinde, bir takım teşvik paketleriyle bölgeye pozitif bir ayırımcılık yaptığını da biliyoruz” dedi.

“ELEKTRİK ZAMLARI SANAYİCİYİ VE ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Bir yatırımı yapabilmenin en önemli ayaklarından birinin enerji maliyeti olduğunu vurgulayan Aslan, şöyle devam etti: “Son zamanlarda özellikle elektrik fiyatlarına yapılan zamlar, hem sanayiciyi hem de üretimi olumsuz etkilemiştir. Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde, 2018 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,268 TL. iken, 2019 Haziran ayı elektrik birim fiyatı 0,499 TL. olmuştur. Bir yıl içerisinde yaşanan yüzde 86’lık fiyat artışından etkilenen firmaların bir çoğu üretim kapasitesini düşürmüş, hatta üretimi durdurma aşamasına gelmiştir. Ekonomik olarak zor bir süreçten geçen ülkemizde biz sanayiciler, bunu tersine çevirmenin arayışı içerisindeyken, yapılan zamlar bizleri daha da zora soktu. Hal böyleyken kentimizde, yatırım yapmak isteyenler, ya kararsız kalıyor ya da bu yatırımlarını erteleme tercihlerini kullanıyor. Bir süre önce mobilya ve beyaz eşya satışında yüzde 18 olan KDV oranı kaldırılarak, bu sektörde satış yapılması sağlanarak, üreticiye nefes aldırıldı. En azından enerji ve doğal gaz kullanımında sanayiciye bir kolaylık sağlamak için KDV oranı kaldırılarak, yada makul bir seviyeye düşürülmesi, elzem hale gelmiştir.  Bölgemizde ve kentimizde son yıllarda yaşanan olumsuzluklara rağmen yatırımcılık ruhu çabamız devam ediyor. Bölgeye pozitif bir ayırımcılık yapılarak, bu ruhun daha da güçlendirilmesini talep ediyoruz.”

“EPDK ESKİ SİSTEME DÖNMELİ”

DOSİAD Başkanı Abdurrahman Aslan, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini, ekonomide çok ciddi daralma ve küçülmenin olduğunu ifade ederek, “Türkiye ekonomisine yön veren Organize Sanayi Bölgeleri daha da sıkıntıda. Üretime baktığımız zaman OSB’ler üretimde ve istihdamı yaratmada belirleyici bir rol oynamaktadır. Bizler yatırımcı, girişimci, iş dünyası olarak bir yatırıma karar verdiğimiz zaman bunun temel öğeleri var. Bunlar sermaye, ham madde, pazar ve enerjidir. Yatırımın olmazsa olmazlarından biri enerjidir. Yatırımcı yatırıma karar verdiği zaman enerjinin hesabını iyi yapar. Fakat son zamlar sanayimizin canını yakıyor. Sanayicimize çok ciddi zarar veriyor ve sıkıntıya sokuyor. Defalarca söylememize rağmen EPDK bir duyarlılık göstermedi. Bu konuda hükümete şu taleplerimiz var. Elektrik faturaları makul bir düzeye çekilmelidir. 6. Teşvik bölgesi ruhuna uygun bir şekilde bu oranların bölgenin diğer yatırımlarına paralel elektrik fiyatlarında indirime gidilmesini istiyoruz. EPDK’nın 1 Nisan 2018’de aldığı bir karar vardı. Kaynak tedarik adı altında bir program devreye koydu. Önceden 3 zamanlı tarife tek zamana dönüştü. Bu durum faturalarda dengesizliklere sebep oldu. Biz tekrar eski tarifeye dönülmesini istiyoruz.”

10’DAN FAZLA FABRİKANIN ENERJİSİ KESİLDİ

Toplantıya katılan Diyarbakır OSB Başkanı Aziz Odabaşı, bir soru üzerine yüksek gelen elektrik faturasını ödeyemeyen 10’dan fazla fabrikanın enerjisin kesildiğini ve üretimin durduğunu söyledi. Odabaşı, konunun çözümü için Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyelerinin bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüşme yapacağını söyledi.