Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Dikkat; Dicle Nehri’nden mikrop akıyor!

Rudaw Türkçe’nin haberine göre İngiltere’den araştırmacılar, Dicle Nehri’nin de aralarında olduğu dünyadaki yüzlerce nehrin “tehlikeli seviyede antibiyotikle dolup taştığını” ortaya koydu. İngiltere’den bilim insanları, 72 ülkede inceledikleri 711 nehir havzasının üçte 2’sinde antibiyotiğe rastladı. Antibiyotik kirliliği, insan bedenindeki bakterilerin yaşamsal ilaçlara karşı bağışıklık geliştirmelerine neden oluyor. Birleşmiş Milletler (BM), antibiyotiğe dirençli bakterilerin 2050 yılına kadar 10 […]

Dikkat; Dicle Nehri’nden mikrop akıyor!
  • 28 Mayıs 2019 14:53

Rudaw Türkçe’nin haberine göre İngiltere’den araştırmacılar, Dicle Nehri’nin de aralarında olduğu dünyadaki yüzlerce nehrin “tehlikeli seviyede antibiyotikle dolup taştığını” ortaya koydu.

İngiltere’den bilim insanları, 72 ülkede inceledikleri 711 nehir havzasının üçte 2’sinde antibiyotiğe rastladı. Antibiyotik kirliliği, insan bedenindeki bakterilerin yaşamsal ilaçlara karşı bağışıklık geliştirmelerine neden oluyor.

Birleşmiş Milletler (BM), antibiyotiğe dirençli bakterilerin 2050 yılına kadar 10 milyona yakın insanın ölümüne neden olabileceğini açıkladı.

Londra merkezli The Guardian gazetesinin, aktardığı York Üniversitesi’nden bir grup çevre bilimci ve mikrobiyoloji uzmanının yaptığı araştırma, su havzalarındaki antibiyotik kirliliğine ilişkin bugüne kadarki en kapsamlı küresel çalışma.

Araştırmacılar, 6 kıtada 72 ülkedeki toplam 711 nehrin sularında en çok kullanılan 14 antibiyotik ilacın oranlarını test etti.

Araştırma sonuçlarına göre nehirlerin yüzde 65’inde antibiyotik saptandı. 111’inde antibiyotik yoğunluğu, güvenli sayılan sınırların üzerinde çıktı.

Fırat Nehri ile birleşerek kollarıyla Kürdistan ve Irak topraklarından Basra Körfezi’ne uzanan Dicle Nehri ile İngiltere’nin başkenti Londra’daki Thames Nehri dahil pek çok nehirde antibiyotik kirliliği tehlikeli seviyelerde.

Bazı düşük gelirli ülkelerde, antibiyotik yoğunluğu, güvenli seviyelerin 300 katından fazla.

Çevremizdeki antibiyotikler nereden geliyor?

Antibiyotik ilaçlar kullanıldığında ilacın içindeki aktif maddelerin yüzde 30 ila yüzde 90’ı idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılıyor.

Şehirlerdeki su dağıtım şebekeleri ve arıtma tesislerinin önemli bir bölümünde bu aktif maddelerin izine rastlanıyor. Kanalizasyon atıklarının doğal su kaynaklarına karışmasıyla, antibiyotik kirliliği nehirlere ve su havzalarına da ulaşmış oluyor.

insanlar antibiyotik kirliliğinin tek kaynağı olmamakla birlikte, dünyada üretilen antibiyotiklerin üçte ikisi hayvanlarda kullanılıyor. Hayvanların toprağa ve sulu çamura saldıkları ilaçlar daha sonra nehirlere, göllere ve yeraltı sularına karışıyor.

En yaygın Trimetoprim

Özellikle düşük ve düşük-orta gelirli ülkelerdeki balık çiftliklerinin antibiyotik atık ürettiği dile getiriliyor. İlaç üretim fabrikalarının ürettiği atıklar da, su kanallarının kirlenmesinin en önemli sebeplerinden.

Araştırmaya göre, idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan Trimetoprim, dünyadaki nehirlerde en yaygın görülen antibiyotik çeşidi. Suları test edilen 711 nehrin 307’sinde bu ilaca rastlandı.