Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bu çiçeği koparmanın cezası 48 bin TL

Haber Abori Manisa’da yılda sadece bir kez açan koruma altındaki “Manisa Lalesi” (tulipa orphanidea), bu yıl havaların erken ısınmasıyla birlikte erken açtı. Spil Dağı Milli Parkı’nda özel bir alanda yetişen Manisa lalesini koparanların 48 bin 625 lira ceza ödeyeceği açıklandı. Özel bir tür olan ve tehlike altında bulunan Manisa lalesinin korunması için de önlemler alınıyor. […]

Bu çiçeği koparmanın cezası 48 bin TL
  • 17 Mayıs 2019 22:39

Haber Abori

Manisa’da yılda sadece bir kez açan koruma altındaki “Manisa Lalesi” (tulipa orphanidea), bu yıl havaların erken ısınmasıyla birlikte erken açtı. Spil Dağı Milli Parkı’nda özel bir alanda yetişen Manisa lalesini koparanların 48 bin 625 lira ceza ödeyeceği açıklandı.
Özel bir tür olan ve tehlike altında bulunan Manisa lalesinin korunması için de önlemler alınıyor. Çiçeklere veya soğanlara zarar verilmesi halinde bu türün hızla yok olma riski bulunuyor. Bu özel türe zarar verip, biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere de geçen yıl Çevre Kanunu’na göre 42 bin 479 lira ceza uygulanırken, bu yıl bu rakam 48 bin 625 TL’ye yükseldi.