DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Bölgenin en nadide bitkisi “Ters Lale” boy verdi…

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2019 - 0:52

Bölgenin en nadide bitkisi “Ters Lale” boy verdi…

Haber Abori

Bitkiler arasında Türkiye’de ihracı yasak ve endemik türler arasında olan ters lale, anavatanı Hakkari’de boy vermeye başladı. Endemik bir tür olan ters lale, yöreyle özdeşleşmiş konumdadır. Hakkari’nin simgesi haline gelen bitki, Türkiye kadar dünya genelinde de ilgiyle karşılanmakta.

Hakkari’ye özgü bir bitki olan ters lale, il merkezinde ve Şemdinli ilçesinin yüksek yerlerinde yetişmekte. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile korunmakta olan ters lale ya da Latince adıyla Liliacea familyasına dahil olan Fritillaria cinsinin genel ismidir. Bu isim çiçeklerinin laleye benzemesinden ancak onun aksine aşağıya eğik olmasından dolayı verilmiştir. Uzunluğu 90 santimetreye kadar ulaşabilmektedir. Bu da ters laleye heybetli ve gösterişli bir hava katar.

Ters lale, soğan, yumru ve rizom gibi toprak altı organlara sahip olan geofit bitkileri diğer birçok kullanımlarının yanı sıra ilkbaharda ve sonbaharda açan narin, gösterişli ve güzel çiçekleri nedeniyle süs bitkisi yönünden büyük bir öneme sahiptir.

Antik dönemin en önemli medeniyetlerinden biri olan Asurilerin her sabah göbeğinden su yaydığı için ‘Ağlayan lale’ adını verdiği ve bu nedenle kutsal saydığı “Ters Lale”, Hakkari’de bu ismiyle de bilinmektedir.