DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı yesilambalaj2023
Google News

Anaokulu kaydı için velilerden vileda başlığı istediler

Son Güncelleme :

20 Temmuz 2019 - 17:04

Anaokulu kaydı için velilerden vileda başlığı istediler

HABER/ABORİ

Diyarbakır’ın Kayapınar İlçesi’nde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Afacanlar Anaokulu’na çocuklarını kayıt yaptırmak isteyen velilerden, 43’ü kırtasiye, 13’ü de temizlik malzemesi olmak üzere 56 kalemlik bir istek listesi talep edildiği öğrenildi.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın açılmasına az bir zaman kala velilerin kayıt telaşı başladı. Gazetemizi atayan veliler, Afacanlar Anaokulu’na kayıt için gittiklerinde kendilerine 56 kalemlik bir ihtiyaç listesi verildiğini ve kayıt için bu malzemelerin alınmasının şart koşulduğunu iddia etti.

Velilerin bize ulaştırdığı listenin ön yüzünde aralarında kalem, silgi, boya, A4 kağıdı gibi temel kırtasiye malzemeleri yer alırken, arka sayfadaki üç kalemlik temizlik ihtiyaç listesinde çamaşır suyu, sıvı sabun, kağıt havlu ile birlikte vileda havlu yüzey temzileyici başlığı da yer aldı. Veliler ayrıca aylık olarak yarım gün için kendilerinden 130 TL, tam gün için ise 450 TL aidat istendiğini kaydetti.

OKUL MÜDÜRÜ: BÜTÇEMİZ KISITLI

Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne konuşan Afacanlar Anaokulu Müdürü Alaattin Alp, kayıt için velilerden talep edilen 56 kalemlik listeyi doğruladı. Alp, devletin kendi okullarına çocuklara eğitmenlik yapanlara “abla parası” ödediğini, bunun dışında su ve elektrik faturalarını yatırdığını ifade eden Okul Müdürü Alaattin Alp, “Ancak sözü edildiği gibi her veliden bu listeyi talep etmiyoruz. Zorlama yok.Yetim olan çocuklardan kayıt ücreti almıyoruz. İhtiyaç listesini de anlaşmalı olduğumuz kırtasiyeden rica ediyoruz. Fakir olduğunu belgeleyen ailelerin çocuklardan da herhangi bir talebimiz yok. Bunun için de yüzde 10’luk bir kotamız var. Maddi durumu iyi olan ailelerden de çocuklarının ihtiyaçları için bu malzemeleri istemek durumundayız. Çünkü okulumuzun bütçesi yok” dedi.
Alaattin Alp, ailelerden aylık 130 TL aidat istediklerini de kaydetti.