Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

184 kuş türüne ev sahipliği yapan Dünya Mirası bir bahçe: HEVSEL

Haber Abori Dicle Nehri ile Diyarbakır Surları arasındaki 8 bin yıllık geçmişi olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Hevsel Bahçeleri, koynunda barındırdığı 184 kuş türüyle adeta bölgenin Kuş Cenneti. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en önemli kuş barınağı olarak bilinen Hevsel Bahçeleri ve bu bahçelerin bulunduğu Dicle Vadisi, aynı zamanda bölgenin Manyas’ı konumunda. 184 kuş türünün kayıtlı bulunduğu […]

184 kuş türüne ev sahipliği yapan Dünya Mirası bir bahçe: HEVSEL
  • 12 Mayıs 2019 00:09

Haber Abori

Dicle Nehri ile Diyarbakır Surları arasındaki 8 bin yıllık geçmişi olan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Hevsel Bahçeleri, koynunda barındırdığı 184 kuş türüyle adeta bölgenin Kuş Cenneti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde en önemli kuş barınağı olarak bilinen Hevsel Bahçeleri ve bu bahçelerin bulunduğu Dicle Vadisi, aynı zamanda bölgenin Manyas’ı konumunda. 184 kuş türünün kayıtlı bulunduğu Dicle Vadisi’nde 20 dolayında da memeli türün varlığı biliniyor. Bu durum kuşkusuz bölgeyi daha da önemli kılıyor.

Dicle Vadisi öteden beri kuşlara ve memeli hayvanlara çok iyi bir barınak olmuş. Bu bölgede yaşayan Pembegöğüslü Ötleğen, Bozalamecek, Saka, Yalıçapkını, Saksağan, Sutavuğu, Büyükbaştan kara gibi 50 dolayında kuş türü, yılın hemen her mevsiminde burada barınıyor. Kuşların geri kalan bölümü ise yarı göçmen veya göçmen kuşlar olarak bu bölgede sürekli hareket halinde bulunuyor ve popülâsyonları da bu göç zamanlarına göre değişebiliyor.